INOWROCŁAW. Relikwie „Wicka”

Uczestnicy
Zdj. Robert Sawicki

W sobotę 22 lutego 2020 r. o godz. 17.00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, dr Robert Zadura wygłosił wykład zatytułowany „Spotkanie z Wickiem”. Otwarta też została wystawa „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” – historia życia błogosławionego „Wicka”. Dr R. Zadura jest badaczem i popularyzatorem błogosławionego patrona harcerzy. Wykładowi towarzyszyła wystawa.

W niedzielę zaś 23 lutego 2020 r. o godz. 12.30 odbyły się główne uroczystości – wprowadzenie relikwii błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego Patrona Harcerstwa Polskiego do Bazyliki imienia Najświętszej Maryi Panny. Mszy świętej przewodniczył Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Akcji nadana została nazwa nawiązująca do polecenia z telefonu komórkowego: „Wicek #20200223 − dodaj do kontaktów”.

Inowrocławska bazylika otrzymała relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego dzięki jego obozowemu przyjacielowi ks. Dobromirowi Ziarniakowi, który w latach 1968–1981 był proboszczem inowrocławskiej parafii farnej. On to dla swojej prywatnej czci, krótko po wyzwoleniu obozu w Dachau, umieścił fragment kości w srebrnym relikwiarzu, który teraz, w całości, umieszczony został w nowym relikwiarzu wprowadzonym uroczyście do świątyni.

O godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP w Inowrocławiu rozpoczęło się harcerskie czuwanie modlitewne przy relikwiach błogosławionego z oprawą muzyczną zespołu „Nowa Pieśń”.

Uroczystości towarzyszył szereg imprez przygotowanych przez inowrocławskie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej m.in. akcja „Wicek 20200223 – dodaj do kontaktów”, która miała przybliżyć postać patrona harcerzy ludziom młodym. Odbył się także biwak harcerek i harcerzy, a w sobotni wieczór harcerskie czuwanie z koncertem zespołu „Nowa Pieśń”. Wydana została także okolicznościowa jednodniówka.

Przygotowując się do uroczystości harcerze z 5. Inowrocławskiej Drużyny Harcerzy „Grot” im. gen. Stanisława Skalskiego odbyli też na początku stycznia wyprawę do byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, z którego przywieźli ziemię umieszczoną w nowym relikwiarzu.