WIELKA BRYTANIA. AYLESFORD. Harcerska Pielgrzymka z „Wickiem”

17 września 2022 r.  ponad 500 zuchenek i zuchów, harcerek i harcerzy zrzeszonych w hufcach harcerek „Bałtyk” i harcerzy „Warszawa” z południowych obszarów Wielkiej Brytanii udało się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Aylesford.

W tym roku miała ona szczególny charakter, była jednym z wydarzeń obchodów dziękczynienia za 20.lecie ustanowienia ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego.  

Mszy św. przewodniczył ks. hm. Henryk Błaszczyk, który przypomniał słowa św. Jana Pawła II „Niech to będzie wasz patron, ten jeden z was, który oddał życie za obcych ludzi w Dachau, niech będzie patronem harcerstwa polskiego”. W procesji z darami została wniesiona kapliczka z wizerunkiem patrona w mundurze harcerskim oraz Jego relikwie.

Po Mszy św. młodzież uczestniczyła w rozważaniach drogi krzyżowej opartych na myślach Patrona Harcerstwa Polskiego bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Wspólne odśpiewanie pieśni „Idzie noc” zakończyło harcerską pielgrzymkę.

Wszyscy uczestniczy otrzymali obrazki i foldery o Patronie Harcerstwa Polskiego w wersji polsko-angielskiej.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy „Polonii i Polakom za granicą 2022”