WIELKA BRYTANIA. FENTON. Świętowanie 20-lecie Patrona Harcerstwa Polskiego

W dniu 3 września 2022 r. grupy harcerek i harcerzy z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji oraz Białorusi, Litwy, Łotwy rozpoczęły w Centralnej Stanicy Harcerskiej ZHP w Fenton „Wickowe Harce”.

Stanica Harcerska Fenton znajduje się w hrabstwie Lincolnshire w centralnej Anglii. Podczas biwaku odbyły się warsztaty taneczno-muzyczne, które prowadzili artyści z Polski: Darek Maleo-Malejonek, Kasia Malejonek, Roman Bosski Lachowolski, Ewelina Ewa Adamus oraz Tomasz Tomacki Mickiewicz. To były bardzo żywe, aktywne i praktyczne zajęcia, które ukazały uczestnikom „Wicka” nie tylko jako charyzmatycznego kapłana, ale również jako harcerza z pasją. Odbyły się również warsztaty z pionierki, gra terenowa i konkurs wiedzy o „Wicku”.

W sobotę w świetlicy Centralnej Stanicy Harcerskiej w Fenton siostrzeniec Patrona Harcerstwa Polskiego, Zygmunt Jaczkowski dokonał uroczystego otwarcia wystawy; „Dziękczynienie za 20-lecie Patrona Harcerstwa Polskiego/ Błogosławieni którzy wprowadzają pokój”.  Podczas otwarcia powiedział opowiedział też historię życia Patrona Harcerstwa Polskiego widzianą oczami Mamy i siostry Wicka. Wszyscy uczestniczy otrzymali obrazki i foldery o Patronie Harcerstwa Polskiego w wersji polsko-angielskiej. Na zakończenie harcerskiego dnia było oczywiście obrzędowe Ognisko z Wickiem – „Kto raz przyjaźni poznał moc”.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy „Polonii i Polakom za granicą 2022”