WIELKA BRYTANIA. LONDYN. Mała Polska nad Tamizą

2 września 2022 r w Londynie Mszą św. w Kościele Garnizonowym św. Andrzeja Boboli w Londynie rozpoczęliśmy „Wickowe Harce” w Wielkiej Brytanii. Kościół Św. Andrzeja Boboli to miejsce w którym na stałe spoczywają relikwie Patrona Harcerstwa Polskiego, jakie ZHP utrzymało  w 2013 roku, w roku jubileuszu stu lecia urodzin błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Harcerki i Harcerze z Litwy, Łotwy, Białorusi, Irlandii, Francji i Wielkiej Brytanii mieli możliwość odwiedzenia „The Battle Britain Bunker”, niesamowitego historycznego miejsca będącego centrum wydarzeń Bitwy o Anglię.

Nieco później harcerze dotarli na cmentarz Gunnersbury w zachodnim Londynie, aby pod Pomnikiem Katyńskim złożyć hołd polskich oficerom zamordowanym przez Rosjan w 1940 roku. Był to pierwszy w Europie pomnik upamiętniający ten sowiecki mord. Pomnik odsłonięty został 18 września 1976 roku.

Obok pomnika Katyńskiego znajduję się grobowiec jednego z ostatnich Prezydentów II RP oraz Premiera Rządu Emigracyjnego, Kazimierza Sabata. Harcerki i harcerze mieli także możliwość spotkania się z córkami Prezydenta, harcmistrzyniami ZHP w Londynie.

Dzień zakończył  harcerski kominek z władzami ZHP w Londynie w siedzibie ZHP działającego poza granicami kraju na Beavor Lane.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy „Polonii i Polakom za granicą 2022”