USA. NOWY JORK. Dzień Myśli Braterskiej

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej 27 lutego 2022 r. została odprawiona Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku. Oprawa muzyczna Mszy św. w całości przygotowana przez harcerki i harcerzy. Dalsza część DMB: raport, obrzęd, poczęstunek i kominek odbył się w sali pod kościołem. 

Gośćmi specjalnymi byli Wicekonsul Mateusz Gmura, Wielki Marszałek Parady Pulaskiego 2022 Marcin Luc z synami (“junior marszałkowie” należący do naszej organizacji). W uroczystościach DMB uczestniczyły instruktorki: Dzidka Bielska, Marta Biesaga, Emilia Biesaga, Joanna Bis, Monika Dedza, Beata Kruzel, Grażyna Moscicka, Luiza Niespor, Małgosia Olszewska-Fernezy, Natalia Popko, Patrycja Posłuszna, Beata Szmurlo oraz instruktorzy: Zygmunt Bielski, Tomasz Biesaga, Michał Dedza, Michał Moscicki, Robert Niespor, Piotr Zarzecki. Swoje reprezentacje wystawiły drużyny harcerek: Trzy Korony, Górski Las, Giewont oraz drużyny harcerzy z Greenpoint, Maspeth, South Brooklyn oraz wędrowniczki. Mszę św. odprawił Paulin Ojciec Karol Jarzabek, który wniósł Relikwie Bł. Frelichowskiego.

Dzień Myśli Braterskiej przypada na 22 lutego, obchodzimy wtedy święto wszystkich zgrupowań harcerskich na całym świecie. Święto to upamiętnia urodziny założyciela skautingu, Lorda Roberta Baden-Powella i jego żony, Olave. Pomysł obchodów Dnia Myśli Braterskiej powstał na 4-ej Międzynarodowej Konferencji Skautek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczny DMB odbył się pod hasłem: NASZ ŚWIAT… NASZA PRZYSZŁOŚĆ!!!

My jako harcerstwo mamy bliski kontakt z przyrodą i całym światem, co wskazuje nam nasze Prawo Harcerskie. Naszym zadaniem jest obrona środowiska i pomoc bliźnim, którzy tej pomocy potrzebują. W tym samym czasie obchodzimy rocznicę śmierci naszego patrona bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego relikwie są z nami. Był on harcerzem, instruktorem i męczennikiem. Kochany Druhu Wicku, módl się za nami.

Na DMB zawsze zbieramy fundusze na dobry cel. Tym razem uzbieraliśmy $367 na sierociniec w Ugandzie, akcja prowadzona przez Ojców Paulinów “Votum Polonii”. Pan Luc zafundował nam “event insurance”. Otrzymaliśmy donacje z Unii Kredytowej i Syrena Bakery w postaci słodkich bułek i pączków.  Rodzice przygotowali kanapki, wodę i owoce. Jako podkreślenie wspólnoty ze skautami całej świata każdy uczestnik wyciął małego “siebie” ludzika i przykleił do mapy świata, tak żebyśmy okolili cala ziemie. Podczas kominka był przedstawiony wkład Malkowskich w założeniu skautingu w Polsce, zamiast gawędy, druhna hufcowa przygotowała ważne cytaty Lorda Baden Powella, Małkowskich i św. Jana Pawła II na temat służby bliźnim i znaczenia słowa “Czuwaj”. Wspaniała atmosfera, uczestnicy i rodzice byli bardzo zadowoleni. Nie chcieli się rozstać. Cudownie było spotkać się “na żywo”. 

Czuwaj! M.Bielska