TORUŃ. Uroczystości 75. rocznicy śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy

W dniach 22-23.lutego 2020 r. odbyły się uroczystości 75. rocznicy śmierci błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (22.01.1913 Chełmża pod Toruniem – 23.02.1945 Dachau). Należały do nich uroczystości harcerskie związane z tradycyjnym rajdem kopernikańskim, ważną rocznicą w historii światowego skautingu, a także z rocznicą śmierci Patrona Harcerstwa jakim został, błogosławiony ponad 20 lat temu (czerwiec 1999 roku) wielki kapłan i harcerz. Kilkuset harcerzy z całej Polski przybyło do Torunia.

Najbardziej uroczystym elementem była Msza święta, którą koncelebrowali biskup toruński Wiesław Śmigiel, bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, bp Arkadiusz Okroj i kilkudziesięciu kapłanów z diecezji toruńskiej i pelplińskiej. Uroczystości odbyły się w toruńskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP, w którym posługiwał jako wikariusz bł. ks. Frelichowski. Na obchodach nie zabrakło rodziny bł. ks. Stefana. Wzięli w nich udział także przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Ks. bp Arkadiusz Okroj podkreślił, że bł. ks. Stefan odkrył tajemnicę szczęścia, którego źródłem jest służba drugiemu człowiekowi. Jako ludzie otrzymujemy od Boga konkretne misje i jesteśmy wezwani, by służyć.

– Szczęście znajdujemy w służbie. A sługa to ten, który żyje dla innych tak jak Bóg

– mówił. Ksiądz biskup przytaczając fakty z życia bł. ks. Frelichowskiego oraz zapiski z jego pamiętnika zachęcał wiernych do wejścia na drogę realizacji świętości. Na zakończenie uroczystości wierni odmówili litanię do bł. Stefana Frelichowskiego oraz oddali cześć jego relikwiom.

Homilia bpa Arkadiusza Okroja: