NIEMCY. DACHAU. Pielgrzymka Głównej Kwatery Harcerzy ZHR

W dniach 25–26 lutego 20023 roku Główna Kwatera Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z gronem hufcowych Organizacji Harcerzy złożyła hołd bł. Wincentemu Frelichowskiemu w 20. rocznicę ustanowienia patronem harcerzy.

Uczestnicy na czele z Naczelnikiem Harcerzy hm. Michałem Markowiczem wyruszyli w piątek 24 lutego i już sam początek wyprawy owocował w rzutkie rozmowy w formie gry na modłę „Hackatonu”. Wyzwanie polegało na stworzeniu narzędzi, które będzie można zastosować w ramach realizacji Strategii ZHR w najbliższych latach. W „Harckatonie” zrobiono pauzę na spoczynek nocny w Monachium, tak by następnego dnia od samego rana wpaść w kontynuację burzy mózgów. Dzięki wysiłkowi instruktorów powstało 6 projektów narzędzi, które w najbliższym czasie zostaną zastosowane celem usprawnienia służby instruktorskiej.

Zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau zawsze skłania  do przemyśleń zarówno o człowieczeństwie oprawców, jak i bohaterstwie więźniów. W tym miejscu pamięci jest możliwość przeniesienia się w czasie, dzięki przykuwającym wzrok wystawom i relacjom więźniów, którzy zdołali przeżyć piekło obozu. Jednym z więźniów był bł. Stefan Frelichowski, który w tych nieludzkich warunkach pełnił posługę kapłańską, zarażał współwięźniów optymizmem i dawał nadzieję na lepsze jutro. Pod tablicą upamiętniającą patrona harcerzy uczestnicy złożyli wieniec i zapalili symboliczny znicz. Pielgrzymkę instruktorów do miejsca pamięci zakończyła Msza Św. celebrowana przez ks. hm. Roberta Mogiełkę Kapelana Naczelnego ZHR.

Wyprawę zakończyły integrujące środowisko GieKi dwa punkty programu tj. zwiedzanie Monachium oraz zdobycie góry Ślęża.

hm. Adam Paczyna
Rzecznik Prasowy ZHR