ARGENTYNA. BURZACO. Pro Amico Vincenti Virgen Maria – Reina de Polonia

10 grudnia 2022 roku to drugi dzień w Argentynie Dziękczynienie za 20. lecia Patrona Harcerstwa Polskiego. Tym razem było to całodzienne spotkanie z drużynami harcerskimi oraz Polonią w Polskim Ośrodku Młodzieżowym w Burzaco.

Wszystko zaczęło się od Harcerskiego Biegu „Wickowe Camino”, zorganizowanego dla zuchenek i zuchów oraz harcerek i harcerzy współpracujących z POM w Burzaco. Nastepnie nastapiło otwarcie wystawy„Dziękczynienie za 20. lecie Patrona Harcerstwa Polskiego/ Bienaventurados los pacificadores, MT 5,9”. Wystawa jak i folder oprowadzający po wystawie przygotowane były w wersji polsko-hiszpańskiej.

Po Harcerskim Apelu wszystkim uczestnikom rozdane zostały haftowane plakietki, a także foldery i obrazki z Patronem Harcerstwa Polskiego. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Bardzo radosnym dziękczynieniem przygotowanym wspólnie przez harcerzy ze świata i miejscowych harcerzy z Argnetyny była polowa Msza Św. odprawiona w intencji kanonizacji Patrona Harcerstwa Polskiego.

W Polskim Ośrodku Młodzieżowym w Burzaco miały miejsce także specjalnie przygotowane przez artystów z Polski (Darka MALEO Malejonka, BOSKIEGO Romana, Lilu, Tomasza Mackiewicza i Eweliny Adamus) Warsztaty Muzyczno-Taneczne. To również była bardzo radosna część sobotniego spotkania.

Zwieńczeniem dnia było harcerskie ognisko, którego gościem honorowym był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Ambasador RP w Argentynie pani Aleksandra Piątkowska.

Minister – Jan Dziedziczak, Siostrzeniec Frelichowskiego – Zygmunt Jaczkowski oraz Wiceprzewodnicząca ZHP hm. Krystyna Reitmajer zostali honorowo obdarowani przez Komendantkę i Komendanta Chorągwi Argentyńskich ZHP, harcerskimi chustami – co w środowisku harcerskim jest wielkim zaszczytem.

Pan Minister zakończył ognisko gawędą harcerską na temat przesłania życiu Błogosławionego Wicka: patriotyzmu, poświecenia, hartu ducha i wiary.

11 grudnia następne spotkanie harcerzy argentyńskich z Wickiem.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy „Polonii i Polakom za granicą 2022”